EDC Şanzıman Tamir ve Revizyonu

Manuel Şanzıman Nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan şanzıman çeşitleri arasında manuel şanzıman bulunmaktadır. Vites kullanan kişi tarafından değiştirilmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi, manuel olduğu için elle değiştirilmektedir. Araç kullanan kişi eğer, manuel araç kullanıyorsa, vites değiştirmek için ilk olarak debrijaya basarak, motor ile tekerlek arasındaki güç iletişimini kesmesi gerekmektedir. Daha sonra vites değiştirilir ve debriyaj bırakılır. Debriyaj bırakıldıktan sonra, vites değişimine göre güç tekerleklere iletilmektedir.

Yarı Otomatik Şanzıman Nedir?

Yarı otomatik şanzıman ortaya çıktığında ilk olarak yarış arabaları için üretiliyordu. Şanzımanlardan artan güç, daha sonra normal arabalar için de kullanılmaya başlanmıştır. Son zamanlarda üretilen şanzımanlar 7. Vitese kadar destek sağlıyor. Yağsız şekilde üretildikleri için, kuru şanzıman adını alırlar. Ve beraberinde, yağ değişimine de ihtiyaç duymazlar.

Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik şanzıman, aynı manuel şanzıman gibi, adından da anlaşılacağı gibi, otomatik olarak vites değiştirilen şanzıman sistemleridir. Vites değişmesi gerektiği durumlarda vites kendiliğinden değişir. Kullanımının çok kolay olması sebebiyle, çok fazla tercih edilmektedir. Ancak kolay bir şekilde bozulması, ne yazık ki popülerliğini ortadan kaldırmıştır.

 

Tuna Şanzıman olarak her türlü tamir bakım olarak yanınızdayız.

Whatsapp :  0 (552) 699 11 28